Miejsca, Rajzujemy, Włochy

Triest – śladami placów zabaw i… Jamesa Joyce’a

Czyli jak zaplanować rodzinną wizytę w wielkim mieście, żeby zwiedzanie było przyjemne i ciekawe, zarówno dla malucha jak i rodziców.

triest-123

Nie zna życia, kto w upalnych godzinach szczytu nie próbował znaleźć miejsca parkingowego w jednym z włoskich miast. Triest był pod tym względem sporym wyzwaniem. To ruchliwe portowe miasto, pełne ciasnych uliczek oraz nadjeżdżających z każdej strony aut i skuterów. Na domiar złego, na miejscu okazało się, że parking który sobie upatrzyliśmy był przepełniony. Trzeba więc było improwizować. Szczęśliwie udało nam się dokonać niemożliwego, czyli znaleźć wolne miejsce na jednym z parkingów położonych wzdłuż nabrzeża. W dodatku usytuowanego zaraz naprzeciwko głównego Piazza Unità d’Italia.

triest-62

Jadąc od południa Triest robi nienajlepsze pierwsze wrażenie. Witają nas ponure fabryki i portowe magazyny. Dopiero w centrum można poczuć klimat miejsca, które przez lata było jednym z najważniejszych ośrodków handlowych cesarstwa Austro-Węgierskiego. Wspomniany Piazza Unità d’Italia, to nietypowy plac miejski, bo zlokalizowany tuż nad samym morzem. Zwiedzanie miasta warto rozpocząć właśnie stąd.

triest-42

W Trieście znajdziemy kilka szlaków tematycznych, z pomocą których można odkrywać miasto. My połączyliśmy trasy prowadzące śladami Jamesa Joyce’a, irlandzkiego pisarza, który spędził w Trieście blisko 15 lat oraz starożytnych rzymskich budowli (w tym ruiny amfiteatru).

triest-92

Odkrywamy miasto

Każdy ma swój sprawdzony sposób na zwiedzanie nowych miejsc. U nas wszystko zaczyna się od punktu informacji turystycznej. Tutaj możemy dostać lub kupić mapę okolicy oraz podstawowe przewodniki. Zazwyczaj prosimy osobę w informacji o zakreślenie na mapie najważniejszych punktów:

  • gdzie można dobrze zjeść,
  • co warto kupić/zobaczyć, a o czym nie powiedzą nam przewodniki,
  • gdzie można znaleźć park i plac zabaw.

triest-82

Z otwartością pracowników punktów informacji bywa różnie. W Trieście na pytanie o dobrą restaurację miła pani odpowiedziała, że nie może nam powiedzieć… więc napisała nazwę na kartce. Chodziło o Buffet Da Pepi – miejsce z podobno najlepszą lokalną kuchnią, do którego niestety nie udało nam się wejść, ale z pewnością przy następnej wizycie to nadrobimy.

triest-52

W przypadku wizyty z małym dzieckiem warto na starcie wiedzieć, gdzie zorganizować odpoczynek. U nas idealnie sprawdzają się wszelkie place zabaw, zazwyczaj ulokowane w miejskich parkach. Tak było w Trieście. Trafiliśmy na bajeczny plac zabaw urządzony w zabytkowych ogrodach. Idealne miejsce na relaks w słoneczny dzień.

Od Gosi

No cóż tradycyjnie rozpocznę od jedzenia…kolejny raz przekonałam się bowiem, że najbardziej smakuje mi kuchnia włoska. W Trieście zjadłam przepyszne ravioli z zielonymi szparagami i parmezanem….ech, chyba się zainspiruje w kontekście kolejengo obiadu! Wypiliśmy tutaj też przepyszną kawę i to nie przypadek! W Trieście znajdują się bowiem dwie fabryki bardzo znanych marek kaw – Illy oraz Hausbrandt – to zobowiązuje.

triest-112

Triest spodobał mi się też pod względem położenia. Aby pospacerować po mieście (a szczególnie dotrzeć do magicznego placu zabaw) trzeba się nieco powspinać (a to lubię!). Ulice biegną do góry i spacerując wzdłuż nich, co jakiś czas napotykaliśmy klimatyczne pracownie związane z rozmaitym rękodziełem.

triest-72

Triest to też miasto Jamesa Joyce. Irlandzki pisarz mieszkał tutaj łącznie 12 lat i pozostawił po sobie kilka śladów. Na moście nad Canale Grande znajduje się jego pomnik naturalnej wielkości. Natomiast przy ulicy San Nicolo, w kamienicy na drugim piętrze napisał “Dublińczyków” oraz “Portret artysty w czasach młodości”. O tym, że tu mieszkał informuje tabliczka. W lokalnej bibliotece jedną z sal poświęcono jego twórczości.

Będąc w okolicy zdecydowanie warto zajrzeć do Triestu. Mając zapas czasu warto odwiedzić także oddalony o kilka kilometrów zamek Miramare.

Najnowsze wieści z naszych podróży znajdziesz na facebooku i instagramie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *