Lubelskie, Miejsca, Rajzujemy

Odwiedzamy zapomniane pałace – Radzyń Podlaski

Wschodnia część Polski skrywa nie tylko piękną przyrodę, ale także niezwykłe zabytki, z których wiele niestety jest zapomnianych. Tak jest z pałacem w Radzyniu Podlaskim.

Nieraz jadąc w trasę mijamy kolejne wioski i miasta, i tak jak w polskim filmie… nic się nie dzieje. Czasem jednak za oknami pojawia się coś co przykuwa uwagę i każe się zatrzymać. Tak było podczas naszej długiej drogi z Białegostoku do Lublina. W Radzyniu Podlaskim, tuż przy głównej trasie, wyrósł przed nami pałac, któremu nie mogliśmy się oprzeć.

radzyn-podlaski-1

Najnowsze wieści z naszych podróży znajdziesz na facebooku i instagramie.

Z zewnątrz wizyta w pałacu zapowiadała się bardzo obiecująco. Odnowiona elewacja, strzałka kierująca do punktu informacji turystycznej (w którym mieliśmy nadzieję dowiedzieć się czegoś więcej o tym miejscu). Po wejściu na pałacowy dziedziniec czar nieco prysł – piękne liczne zdobienia przedstawiające figury mitycznych postaci, kontrastowały z zarośniętym i wyłożonym byle jakimi płytami betonowymi otoczeniem dziedzińca.

radzyn-podlaski2

radzyn-podlaski3

Nie znaleźliśmy też wspomnianego punktu informacji. Z pomocą przyszła wikipedia, która podpowiedziała, że w murach tej budowli, powstałej w połowie XVIII wieku i będącej perłą polskiego rokoka, przygotowano część projektu Konstytucji 3 Maja 1791. Dziś w budynku pałacu mieszczą się siedziby lokalnych instytucji, w tym m.in. szkoły muzycznej. Tuż obok jest park z historyczną oranżerią, w której aktualnie działa… kino.

radzyn-podlaski4

Generalnie cieszy fakt, że całe to miejsce, w jakimś stopniu żyje i nie popada w ruinę. Trzymamy kciuki za dalsze remonty i przywracanie pałacowi jego dawnego blasku. Jeśli będziecie w okolicy warto zatrzymać się w tym miejscu, chociażby dla samych figur widocznych nad murami od strony dziedzińca. Jest co podziwiać.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *