Łódzkie, Miejsca, Rajzujemy

Coś się kręci w Piotrkowie Trybunalskim

Wracając jakiś czas temu z Warszawy, zupełnym przypadkiem trafiliśmy na plan zdjęciowy filmu… i to nie jednego! (Marcin)

Wierzę w to, że gdyby Martin Scorsese dostał do ręki scenariusz filmu Vabank, przeniesiony dajmy na to na grunt Chicago lat 20., zgarnąłby niejednego Oscara, a sam film byłby do dziś uznawany na świecie za kultowy. Zresztą założę się, że Scorsese, który prywatnie uwielbia polskie kino i niejednokrotnie pozytywnie wypowiadał się o naszych twórcach, z pewnością film widział.

I choć sława komedii Juliusza Machulskiego nie wyszła poza Polskę, to jest to bez wątpienia filmowe arcydzieło. Genialnie dobrana obsada, wierne odwzorowanie lat międzywojennych (muzyka!) i historia w której jest wszystko – humor, akcja, łzy. Po latach szczególnie doceniłem to, że Juliusz Machulski, autor scenariusza i reżyser filmu, w momencie premiery miał zaledwie 25 lat.

piotrkow-rajzujemy-5

Co ma wspólnego Vabank z naszą wizytą w Piotrkowie Trybunalskim? Jadąc z Warszawy, postanowiliśmy zrobić mały przystanek po drodze i wybór padł na to miasto, które do tamtego momentu nie kojarzyło nam się z niczym niezwykłym. Gdy zaparkowałem samochód w ścisłym centrum i wysiadłem z samochodu przed sobą ujrzałem znajomy budynek banku należącego do… Gustawa Kramera.

piotrkow-rajzujemy-3

Idąc kawałek dalej, trafiliśmy na ławkę z wpisanym w nią tytułem filmu, a naprzeciwko tablicę, która wszystko wyjaśniała. Sporą część scen realizowano właśnie w Piotrkowie Trybunalskim. Co ciekawe, niektóre miejsca, jak ta obskurna brama, którą w filmie znajdziecie dokładnie na tym ujęciu, przez 35 lat nie zmieniła się ani trochę.

piotrkow-rajzujemy-4

Generalnie sam Piotrków Trybunalski zaskakuje dobrze zachowaną zabytkową architekturą. Znajdziemy tu zarówno zaułki jak ten powyżej, w których zatrzymał się czas, jak i piękne odnowione kamienice. Spędziliśmy w tym mieście gorące sierpniowe popołudnie i trzeba przyznać, że długi spacer po starówce zachęcił nas do powrotu na dłużej.

piotrkow-rajzujemy-2

Nic też dziwnego, że od lat 50. do Piotrkowa regularnie wpadają ekipy filmowe, by nagrywać sceny do swoich produkcji. W Piotrkowie swoje filmy kręcili Tadeusz Konwicki („Jak daleko stąd, jak blisko”), Andrzej Wajda („Biesy”, „Pan Tadeusz”) czy Agnieszka Holland („W ciemności”). Lista tytułów i związanych z nimi miejsc jest długa. Jeszcze kiedyś ją dokładnie sprawdzimy.

Od Gosi:

Marcin filmowo, to ja kulinarnie. Tradycyjnie sprawdziliśmy lokalne knajpki – tym razem wybraliśmy znajdującą się na rynku Zieloną Oliwkę Bistro Cafe. Po wizycie mamy mieszane uczucia. Z jednej strony ciekawa przestrzeń, krzesełko dla dziecka i kreatywne zabawki, z drugiej bardzo długi czas oczekiwania i nie do końca dopracowane dania. Choć muszę przyznać, że krem paprykowo-pomidorowy wyśmienity!

Klikając „Lubię to” pomagasz promować nasze teksty! Dziękujemy :)

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *