Miejsca, Polska, Pomorskie, Rajzujemy

A może nie morze? – 5 powodów dla których warto wybrać Kaszuby

To już oficjalnie koniec wakacji, ale jako, że tegoroczny wrzesień jest słoneczny można pomyśleć o dodatkowym urlopie lub choćby weekendowym wypadzie. Jeśli wybieracie się nad morze warto zboczyć z obranej trasy i obrać kierunek na… Kaszuby. Oto kilka dowodów na to, że warto. (Gosia)

1. Spokój i brak parawningu

Nawet w lipcu na Kaszubach nie ma tłumów. Z łatwością można znaleźć tu czyste i zadbane piaszczyste plaże (np. w Chmielnie), na których miejsca jest pod dostatkiem. Spokój, plaża, czyste jezioro, którego nie zasłaniają parawany – czy można chcieć czegoś więcej?

tekst-2-1-1024-650

2. Cieplejsza woda

Z reguły woda w polskich jeziorach jest cieplejsza niż temperatura Bałtyku i w miesiącach wakacyjnych sięga lub przekracza 20 stopni. Ja z przyjemnością zamieniłam szum zimnych fali na spokojną ciepłą toń jeziora.

tekst-2-2-1024-650

3. Naturalnie pięknie bez kiczu

Kaszuby nie są kiczowate! Nie ma tu bud z zapiekankami i kebabami XXL, które tak szpecą nadmorski krajobraz np. we Władysławowie. Jest za to jezioro, molo, samotny kajak, drewniany ogródek restauracyjny na wodzie.

tekst-2-3-1024-650

Od Marcina: 

Pamiętacie pewnie te chwile rozczarowania, kiedy skuszeni atrakcyjnymi zdjęciami w folderach wakacyjnych, wybraliście na urlop miejsce, które w rzeczywistości nie wygląda tak fantastycznie? Kaszuby zaskoczą was pozytywnie. Bardzo łatwo tu o nocleg z dostępem do jeziora, starego drewnianego molo, na którym można się rozłożyć i patrzeć na zachód słońca.

4. Lokalne i pyszne jedzenie górą

Każda restauracja, którą odwiedziliśmy, niezależnie od tego czy znajdowała się w większym mieście czy małej miejscowości, serwowała pyszne dania i stawiała na lokalne przysmaki. Oprócz znakomitych ryb można było zjeść bigos kaszubski z chlebem wiejskim (w wielu miejscach wypiekano własny chleb), grucholce (czyli kluski ziemniaczane nadziewane mięsem z zasmażaną kapustą), sztompane bulwe ze szperkoma czyli ziemniaki z boczkiem, jajkiem sadzonym i kwaśnym mlekiem. Popularne była też kasza w różnych postaciach – nawet deser z popularnej kaszy manny i z dodatkiem jagód. Prosto, lokalnie i smacznie!

tekst-2-4-1024-650

Od Marcina: 

Tutaj muszę dodać swoje trzy grosze (czyli o pieniądzach będzie). Nie ma nic gorszego niż wizyta wygłodniałego turysty w knajpie, która serwuje drogie, nieświeże i niedobre dania. Niestety w nadmorskich kurortach zdarza się to bardzo często. Na Kaszubach też nie brakuje tego typu miejsc, ale znacznie łatwiej niż np. we Władysławowie można trafić tu na prostą knajpkę serwująca 2-3 zupy i kilka dań głównych złożonych z lokalnych ryb i sezonowych warzyw i owoców. Dobrym przykładem jest Piec Chlebowy w Ostrzycach. Bajecznie położone miejsce, z którego rodzina z dzieckiem wyjdzie z pełnym brzuchem i rachunkiem nie przekraczającym 40-kilka zł.

5. Blisko do morza

No dobra przyznaję się i napiszę prawdę: mimo wielu minusów (które przytoczyłam powyżej) z polskiego morza nie jest wcale tak łatwo zrezygnować na rzecz wakacji na Kaszubach. Dlatego więc warto wybrać taką miejscówkę, z której niedaleko będzie do nadbałtyckich miejscowości np. okolice Jeziora Ostrzyckiego (Brodnica Dolna, Ostrzyce, Kolano). Wtedy bez problemu wybierzecie się na jednodniowy wypad nad Bałtyk, by zakosztować kąpieli w morzu.

A Wy macie jakieś swoje ulubione miejsce na Kaszubach? A może wiecie, gdzie nad morzem można wypocząć bez tego całego kiczu? Czekam na Wasze komentarze.

tekst-2-5-1024-650

Klikając „Lubię to” pomagasz promować nasze teksty! Dziękujemy :)

2 Comments

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *